Kategorien

Hersteller

Használati útmutató G36 szériához

Minden AEG akkumulátorral működik, ami a G36 típusnál az előagyban található meg. A kézikönyv képei segítenek, hogy hogyan lehet hozzáférni a csatlakozóhoz. Az előagyat egy csap szokta a helyén tartani, amit kivéve, előre lecsúsztatható az előagy. Az akkumulátor csatlakoztatása után óvatosan, -ügyelve a csatlakozó és vezeték épségére, -visszahelyezhető az előagy.

A tár adagolónyílásánál egy kis ajtócska található. Ezt kinyitva, beleönthető a BB. Ennek becsukása után a tár alján található tekerőt addig kell tekerni, amíg a tárban található rugó fel nem nyomja a golyókat és meg nem feszül. (Ez látható az adagolónyílásnál.) Ezután a tár határozott mozdulattal behelyezhető a fegyverbe. A tárat a tárkioldó előrenyomása után lehet függőlegesen kihúzni. A tust a fegyver bal oldalán található gomb benyomása után lehet oldalra hajtani úgy, hogy a tust kézzel egy kicsit rásegítjük, "ráemeljük" a tartójára. A tust a kihajtásánál "emeljük" le a tartóról, nem szabad lendületből kihajtani, mert letörhet a tartó bak.

A fegyver mindkét oldalán megtalálható a tűzváltókar, aminek három állása van. A felső bebiztosított állapot, a középső egyeslövés mód, az alsó pedig sorozatlövő mód.

Hop-up beállítása: ehhez a G36 típusnál hátra kell húzni a felhúzókart, ezután látható egy kis ablak (hüvelykivető nyílás) a fegyver jobb oldalán a tár fölött, amiben található egy tekerő. A beállítás kezdetén teljesen le kell venni a Hop-up hatását, amit a Hop-up állító lefelé tekerésével lehet megtenni. Először (ajánlott fehér színű golyóval) biztonságos, elkerített környezetben lőni célzás nélkül, és figyelni a BB útját. Ha rövid távon leesik a golyó, akkor fel kell erősíteni (a tekerő felfelé tekerésével)a Hop-up hatását. Ezt addig kell ismételni, amíg a golyó vízszintes síkban repül és a legtávolabb esik le.

A fegyver működtetése során/után az alábbiakra kell ügyelni:

-          A tárat határozott mozdulattal - megfelelően - behelyezni a fegyverbe, kattanásig.

-          A fegyvert be kell biztosítani, ha nincs használatban.

-          Az akkumulátort csak a csatlakozónak megfelelően szabad csatlakoztatni a fegyverhez.

-          A fegyver használata során kötelezően kell viselni minimum egy védőszemüveget, de egy,- az arcot védő - maszk használata is szinte kötelező.

-          Állatra és emberre lőni SZIGORÚAN TILOS!

-          Csak elkerített magánterületen szabad használni a fegyvert, a területen belül levőknek pedig szintén kötelező a védőszemüveg viselése!

-          A fegyvert használat után - szállításkor is - a golyóktól és a tártól elzártan kell tárolni.

Használat után vegyük ki a fegyverből a tárat, győzödjünk meg róla, hogy nincsen a csőben BB, majd egyeslövéssel fesztelenítsük a rugót. Használat után mindig vegyük ki az akkumulátort. Ha szükséges töröljük szárazra, majd egy tiszta ronggyal vagy puha kefével távolítsuk el róla a szennyeződést. Győzödjünk meg róla, hogy a tárfészekben semmilyen idegen tárgy (fű, fadarab, BB, stb.) nincs. Tekerjünk egy kb 4-5 cm hosszú 1 cm széles puha textilcsíkot a fegyverhez kapott tisztítópálcára a képes útmutatónak megfelelően. Tekerjük le a Hop-up-ot és tisztítsuk ki a csövet a tisztítópálca segítségével.

 

A fegyvereken található mechanikus szennyeződéseket (por, sár, stb) puha ronggyal kell eltávolítani. Ha a szennyeződés a törlésre nem akar lejönni, olajjal lazítsuk fel.

Csak jó minőségű golyót, és azokat is kizárólag egyszer szabad használni! Soha nem szabad  használt BB-t kilőni! A ráragadt por, egyéb piszok, esetleges repedés, törés károsítja a csövet, Hop-up gumit.  A már kilőtt BB eldeformálódhat, megrepedhet, ami lövés közben BB törést, dugulást okozhat. Ez is a Hop-up gumi és a cső károsodásához vezethet.  

 

Tilos lőni a fegyverrel BB nélkül! Ha nincs golyó a fegyverben, a gearboxban lévő dugattyú teljes erővel csapódik a hengerfej falának, így ha nincs BB, nem keletkezik légpárna, ami csökkentené az ütközés erejét. Természetesen előfordulhat, hogy elfogy a tárból a golyó, de próbáljuk meg a BB nélküli lövéseket minimálisra csökkenteni. Jól hallható az üres, és a töltött fegyverrel való lövés közötti különbség.

 

Mindig feszteleníteni kell a rugót (AEG, gázos, rugós)! Ha sorozatban lőtt az AEG fegyver, akkor lehetséges, hogy a dugattyú, és vele együtt a rugó megfeszített helyzetben áll meg, ami károsíthatja a rugót. Gyengíti az erejét, csökkenti az élettartamát. Ez elkerülhető, ha 2-3 lövést leadunk a fegyverrel egyeslövéssel. Így biztosíthatjuk, hogy a dugattyú és vele együtt a rugó "nyugalmi" állapotba kerüljenek.

 

 

Mindig teljesen feltöltött akkut kell használni! A nem teljesen feltöltött akku általában csökkenti a tűzgyorsaságot. Ez a „gearbox” (továbbiakban GB) rossz helyzetben való megállásához, beékelődéséhez, szorulásához, töréshez vezethet. Töltés előtt az akkumulátort mindig ki kell sütni, ellenkező esetben akkuk élettartama jelentősen csökken.

A fegyvert és akkut száraz (de nem túl száraz!) helyen portól védve kell tárolni!

Ha lehet, rövid sorozatokkal kell lőni (AEG), mert egyeslövésben nagyobb a fegyver áramfelvétele, könnyebben beég az elsütő érintkező, illetve hamarabb merül le a fegyver akkumulátora. A sorozatos egyeslövés nagyobb igénybevételnek és kopásnak teszi ki az egyeslövés megszakítót és a gearbox egyéb elemeit. Soha ne lőjünk hosszú sorozatokat (pl. egy tárat egy sorozattal), ez károsíthatja a belső alkatrészeket és túlhevítheti a motort.

Az elektromos működtetésű airsoft fegyvereknél különös gondot kell fordítani arra, hogy a fegyverhez kapott akkumulátorok első 3-5 töltése 13-16 órán keresztül tartson. (Gyorstöltő esetében ez az idő lerövidül. Tapasztalataink szerint a gyorstöltők használata az akku élettartamának lerövidüléséhez vezethet!) A fegyver akkumulátorát újratöltés előtt mindig le kell meríteni, ki kell sütni (5-6 V alá nem szabad!), mert az úgynevezett rátöltés az akkumulátor idő előtti tönkremenetelét okozza.

Tévhit, hogy a Lithium akkumulátorokat bárhogyan szabad tölteni. Azok valóban jobban bírják a rátöltést, és a nem teljes feltöltés utáni használatot, de ha megfelelő módon kezeljük őket, lényegesen – akár több évvel - hosszabb az élettartamuk.

A környezeti hőmérséklet, páratartalom jelentős szerepet játszik a fegyverek (gázos és AEG) használhatóságában. Nyáron az akku, a vezetékek és a motor is hamar túlmelegedhet, a gumi és a műanyag alkatrészek károsodhanak, főleg ha a fegyvert hosszabb időre a tűző napon hagyjuk.  +10-+15°C alatt az akkumulátorok nem képesek kapacitásuk 100%-át leadni. Ezért célszerű az akksit közvetlenül a játék megkezdése betenni a fegyverbe. Az utolsó pillanatig tartsuk meleg helyen, pl. a testünkhöz legközelebb levő zsebünkben. Hidegben könnyen bekeményedhetnek a gumi és a műanyag alkatrészek (Hop-up, dugattyú). Elsősorban a tuningolt fegyverekben könnyebben törnek az alkatrészek leggyakrabban a spiáterből készült elemek. Ezt sajnos nem mindig lehet elkerülni, azonban a GB, a cső, a Hop-up és a tár rendszeres, megfelelő karbantartásával (olajzás, szilikonozás (kizárólag a gumi alkatrészeket)) csökkenteni lehet ennek veszélyét.

A játékokon leggyakrabban előforduló meghibásodások:

Ha a fegyver nem lő, akkor általában az alábbi lehetőségek egyike fordulhatott elő:

  • Ha nem volt hangja a fegyvernek, akkor valószínű az akksinál nincs rendben minden.
    • van-e a fegyverben akkumulátor?
    • csatlakoztatva van-e az akkumulátor?
    • ép a vezeték, a csatlakozó?
    • a biztosíték nem égett ki?
  • Ha volt hangja, de nem lőtt, esetleg pár lövés után van hangja:
    • lemerült az akksi
    • nem jó, nem jól adagol, vagy nincs helyén a tár
    • rossz minőségű, vagy piszkos a BB
    • túlzottan rátekert Hop-up

 

  •  Ha "puffant", de nem jött ki semmi, akkor a Hop-up gumit, tárat, BB-t kell ellenőrizni!

 

  •  Ha nem lő és beragad a BB, akkor az alábbiakat tegyük:

 

  • vegyük ki a tárat, majd a csőből öntsük ki az esetlegesen bentmaradt BB-t és tekerjük le a Hop-up-ot
  • a csőbe elölről dugjuk be a tisztítópálcát és óvatosan hátrafelé toljuk ki a Hop-up irányába a bent ragadt BB-t
  • tisztítsuk ki a csövet a tisztítópálca és egy puha ruhadarab segítségével a már említett módon

Ha reccsen, "egészségtelen" hangja van, 3-4 próbálkozásra sem működik, akkor abba kell hagyni, és nem szabad tovább erőltetni. Ha valami megszorult, beakadt benne, és tovább erőltetjük, fontos és drága alkatrészek károsodhatnak. Ilyenkor abba kell hagyni a működtetését és a forgalmazóhoz kell fordulni!

 

Ha esetleg a fegyver működésével kapcsolatban bármilyen hiba lépne fel, -először lehetőleg e-mail-ben- a fegyver forgalmazójához kell fordulni!

Amennyiben a fegyver bármely részét -a szállítási állapoton túl- megbontották, szétszerelték, úgy reklamációt nem áll módunkban elfogadni, az a szavatosság azonnali megszűnését eredményezi!